Kolorowa uważność

 

 

Dziś trochę jakby mniej zielarsko, chociaż poszukiwanie i rozpoznawanie ziół jest wyśmienitym „treningiem uważności”! Do niej zaś właśnie, uważności tu i teraz, chciałabym zachęcić każdego.

„Świat człowieka jest kolorowy. Podobnie jak świat natury, z którego zresztą owo barwne bogactwo czerpiemy. Nieustannie otaczające nas barwy włączamy w rytm codzienności (którą, notabene, nie bardzo wiem dlaczego, nazywamy „szarą”), w symbolikę, sztukę i radość świętowania.”

To króciutki fragment mojego artykułu „Co nas otacza czyli widzieć więcej”. Cały można przeczytać TU , a na razie….

Popatrzmy kolorowo

Bardzo wiele w naszym życiu robimy rutynowo i bez uważności. Codzienność bywa pełna czynności i zajęć „automatycznych”! Często nawet nie mamy świadomości iż cokolwiek robimy! Dobrym obrazem takiego stanu rzeczy jest określenie „szara codzienność”…

Tyczasem codzienność bynajmniej nie jest szara; w każdym miejscu i czasie otacza nas różnorodność, zmienność – i kolory.

Istota koloru i jego znaczenia to osobny temat – bardzo warto natomiast barwność codzienności wykorzystać do prostych ćwiczeń, pozwalających wykształcić i zachować uważność. Nie od święta i w sytuacjach wyjątkowych, ale właśnie z dnia na dzień. Nie w miejscach i czasie specjalnym, tylko we własnym domu, pracy, na ulicy – wszędzie, gdzie jesteśmy!

Powstać może pytanie – po co? Cóż, uważność, wrażliwość na otoczenie, dokładne i staranne postrzeganie swoich czynności, a tym samym siebie, jest bezcennym doświadczeniem. Zarazem jest to idealny sposób, by zauważyć własne TU I TERAZ i zakotwiczyć się w nim!

Ćwiczenie, jakie chcę zaproponowac jest proste, dostępne w każdym miejscu i czasie i zwyczajnie – przyjemne…

Usiądź wygodnie albo tylko odpręż się na chwilę. Spowolnij swój oddech, bedąc świadomym przepływu powietrza przez Twoje ciało. To wspomoże koncentrację…

Teraz podejmij decyzję, że obserwujesz w swoim otoczeniu kolor czerwony,. Rozglądaj się uważnie po pokoju, biurze czy też ulicy i „wyłapuj” umysłem to, co ma czerwoną barwę! Nieistotne są kształty, wielkość przemiotów ani dokładny odcień – byle to, co dostrzegasz, było czerwone! Poświęć na to ćwiczenie 15 do 60 sekund…

Z kolei zacznij koncentrować się na żółtym. Żółtemu kolorowi także „podaruj” do minuty swojej uwagi…pamiętaj o oddechu!

Kolejny kolor do koncentracji to niebieski. I znowu od kilkunastu sekund do minuty poprzyglądaj się przemiotom o tej barwie. Oddychaj równo i spokojnie!

Podsumowaniem ćwiczenia niech bedzie staranna obserwacja zielonego! Zauważ przy okazji jak wiele i jak różnych zieleni istnieje wokół nas…. Poswięć zielonemu nie mniej czasu niż pozostałym kolorom! Nadal oddychaj spokojnie…

Teraz możesz wrócić do codziennych czynności. Czy nadal po tym ćwiczeniu zgadzasz sie z określeniem „szara codzienność”?

Z pewnością po tych maksimum 4 minutach dostrzegasz wiecej nie tylko barw, ale i kształtów, faktur.. Być może zauważyłeś przedmioty, miejsca, sprzęty, których od dawna nie „widziałeś”?

Spokojny, świadomy oddech pozwolił się wyciszyć – i wyostrzyć uwagę. Obserwowane kolory pomogły zapewne zobaczyć, jak wielka różnorodność, jakie BOGACTWO otacza cię wszędzie, gdzie przebywasz.

Jest w tym także pewien ‚haczyk”, o którym wspomniałam już wcześniej. Otóż oddychając i oddając się „poszukiwaniu koloru” jesteś zawsze TU I TERAZ. Czyli dokładnie w miejscu, w którym trzeba sie znaleźć, aby wykonać jakiekolwiek działanie!

Ćwiczenie warto powtarzać, niekoniecznie ograniczając się do kolorów „podstawowych” i zieleni.

Udanych obserwacji – i miłej zabawy!

2 uwagi do wpisu “Kolorowa uważność

  1. Dokładnie o to chodzi – o zabawę! Dzieki niej jesteśmy odprężeni, łatwiej dostrzegac plusy codzienności ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s